Poznań, 28 września 2022 – PowerCo, spółka Grupy Volkswagen, zajmująca się akumulatorami oraz Umicore, belgijska grupa, specjalizująca się w gospodarce cyrkularnej, ogłosiły założenie spółki joint venture, która zajmie się produkcją materiałów do budowy akumulatorów w Europie. Od 2025 r. spółka będzie zaopatrywać europejskie fabryki ogniw akumulatorowych PowerCo w kluczowe materiały. Do końca dekady partnerzy zamierzają produkować materiały katodowe i inne elementy ogniw, które pozwolą zbudować akumulatory o pojemności 160 GWh rocznie, co przełoży się na ok. 2,2 mln samochodów elektrycznych. Materiały katodowe są kluczowe dla rozwoju elektromobilności, ponieważ w dużej mierze od nich zależy wydajność i całkowity koszt akumulatorów.
W czterdziestym piątym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” Paweł Pilarczyk rozmawia o tym, w jaki sposób Polska wspiera elektromobilność i co jeszcze można zrobić, żeby poprawić sytuację. W programie gości Katarzyna Sobótka, dyrektorka ds. elektromobilności w Claritas Investment, a także jedna z najbardziej znanych promotorek samochodów elektrycznych w Polsce i autorka bloga Kobieta w elektryku.
Poznań, 26 września 2022 – Podczas wydarzenia Chantilly Arts & Elegance pod Paryżem Grupa Volkswagen zaprezentowała innowacyjny model studyjny pojazdu, który zdefiniuje na nowo mobilność przyszłości na długich trasach. Przedstawiony samochód elektryczny to prototyp Innovation Experience Vehicle (IEV), który jest w stanie jeździć autonomicznie (na poziomie 5) i pokazuje kierunek, w którym mobilność będzie się rozwijać w najbliższej dekadzie. Modułowa koncepcja wnętrza samochodu sprawia, że jest on elastyczną i ekologiczną alternatywą dla lotów na krótkich dystansach. Prototyp Gen.Travel powstał, by sprawdzić reakcje klientów na nowe koncepcje i funkcjonalności. Jeśli będą one pozytywne, poszczególne funkcje mogą później trafić do pojazdów produkowanych seryjnie.
Poznań, 26 września 2022 r. Volkswagen Poznań blisko współpracuje z dwoma szkołami branżowymi: z Zespołem Szkół Nr 1 w Swarzędzu oraz z Zespołem Szkół Politechnicznych we Wrześni. W roku szkolnym 2021/2022 naukę w klasach patronackich Volkswagen Poznań w tych placówkach ukończyło 59 uczniów. Dziś, podczas uroczystej inauguracji kolejnego roku szkolnego, zdecydowana większość z nich- 44 osób, odebrało umowy o pracę w Volkswagen Poznań.
Poznań, 26 września 2022 r. Ostatnie lata przyniosły dynamiczny rozwój turystyki kamperowej i zainteresowania takim spędzaniem wolnego czasu. Przybyło właścicieli kamperów, takich ja Volkswagen California, czy Volkswagen Grand California, a wokół tych modeli powstały społeczności fanów i użytkowników. 30 września rozpocznie się kolejny, trzeci już zlot miłośników i użytkowników Volkswagena California i Grand California w ośrodku Riviera Camp nad Zalewem Radłowskim niedaleko Tarnowa. W programie, oprócz integracji właścicieli i fanów marki, przewidziano też szereg innych atrakcji dla dorosłych i dla dzieci.
Czasy, gdy systemy nawigacyjne potrafiły jedynie wyznaczyć z punktu A do punktu B już dawno minęły. Nawigacja w Volkswagenach z rodziny ID. pozwala na inteligentne planowanie podróży, z uwzględnieniem postojów na ładowanie akumulatora. Przy tym reaguje na sytuację – np. gdy okaże się, że na drodze jest korek zaproponuje objazd, potrafi także zmienić miejsca zaplanowanych sesji ładowania gdy okaże się, że kierowca jedzie bardzo ekonomicznie. Aktualizacja map? Nic prostszego – w Volkswagenach ID. odbywa się ona zdalnie, nie ma potrzeby wizyty w serwisie.
Poznań, 20 września 2022 r. Rozpoczęte wczoraj targi IAA Transportation 2022 w Hanowerze, zmieniły się w prawdziwe show modelu ID. Buzz: obok nowych ID. Buzz1 i ID. Buzz Cargo2 , Volkswagen Samochody Dostawcze prezentuje - w każdym przypadku jako światowe premiery - cztery innowacyjne, przedprodukcyjne warianty koncepcyjne ID. Buzz’a przygotowane przez producentów nadwozi i zabudów. Pierwszy, to bazujący na ID. Buzz pojazd ratownictwa medycznego3, stworzony przez firmę Bösenberg, udowadniający, że motoryzacja elektryczna dotarła także do sektora pojazdów ratunkowych. Firma Snoeks prezentuje koncepcyjnego ID. Buzz Flex-Cab3 przeznaczonego do przewozu osób - coś w rodzaju elektrycznej wersji modelu Caravelle. ID. Buzz w wersji chłodnia3, zbudowany został natomiast przez specjalistów z Wükaro. Przestronny furgon o pojemności przedziału towarowego 6 m3 pokazuje z kolei firma Veth. To pierwszy ID. Buzz z nadwoziem skrzyniowym3. We współpracy z firmą CS/Würth powstał też ID. Buzz Cargo2 z systemem regałów, prezentowany tu jako samochód serwisowy marki Miele.
Poznań, 20 września 2022 r. Volkswagen ID. Buzz Cargo1 otrzymał prestiżową nagrodę branżową “International Van Of The Year 2023” (IVOTY). Nagrodę z rąk Jarlatha Sweeneya, przewodniczącego IVOTY, podczas poniedziałkowej imprezy inauguracyjnej VDA „Stars Of The Year”, odebrał prezes zarządu Volkswagen Samochody Dostawcze, Carsten Intra.
Dwóch na trzech ankietowanych w badaniu InsightOut Lab i marki Volkswagen Polaków uważa, że pod względem publicznych zachęt do zakupu aut elektrycznych Polska wypada gorzej od krajów naszego regionu. Opinie Polaków potwierdza międzynarodowy ranking. Nie najlepiej wypadamy także pod względem dostępności publicznych stacji ładowania.
Po raz pierwszy w Polsce odbył się „Rajd – Test Autostradowy” samochodów elektrycznych. Wzięło w nim udział 20 aut z napędem elektrycznym, których zadaniem było pokonanie liczącej 440 km trasy z Gliwic do Łodzi i z powrotem. Był on elementem odbywających się w Gliwicach targów Auto Moto Show, a także Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi. Wszystkie samochody miały zainstalowane urządzenia do ich śledzenia w czasie jazdy, a przejazd był obserwowany przez sędziów. Relację na żywo można było śledzić w internecie i w kanale Motowizja.