Volkswagen Poznań od 18 lat rozwija szkolnictwo zawodowe
- W piątek kolejnych 111 uczniów klas patronackich Volkswagen Poznań zakończyło rok szkolny
- Zdecydowana większość absolwentów tych klas znajduje pracę w VWP
- Volkswagen Poznań już od 18 lat rozwija szkolnictwo branżowe, współpracując blisko z Zespołem Szkół Nr 1 w Swarzędzu oraz Zespołem Szkół Politechnicznych we Wrześni
Poznań, dnia 23.06.2023. Atrakcyjne kierunki, bogaty program praktyk, możliwość nauki i współpracy m. in. z zakładami VW, czy Skody – na to mogą liczyć uczniowie klas patronackich Volkswagen Poznań ze Swarzędza i Wrześni.
Volkswagen Poznań już 18 lat rozwija szkolnictwo zawodowe. Od 2005 roku producent samochodów ze stolicy Wielkopolski współpracuje z Zespołem Szkół nr 1 w Swarzędzu, a od 2016 roku z Zespołem Szkół Politechnicznych we Wrześni. W tej ostatniej placówce uczniowie kształcą się w zawodzie mechanik precyzyjny, zaś w Swarzędzu dostępne są kierunki takie jak: mechatronik (z elementami odlewnictwa), automatyk oraz elektromechanik pojazdów samochodowych.
- Osiemnaście lat temu podjęliśmy decyzję o tym, by aktywnie rozwijać szkolnictwo branżowe – opowiada Jolanta Musielak, członek zarządu Volkswagen Poznań ds. personalnych i organizacji. – I teraz możemy z dumą powiedzieć, że to była bardzo dobra decyzja. Nauka w klasach patronackich to szansa zarówno dla młodych ludzi, jak i dla naszej fabryki. My oferujemy przyszłościowe kierunki, możliwość współpracy z zakładami Volkswagena w Wolfsburgu, Hanowerze, czy Skody w Mlada Boleslav. A także unikatowy program praktyk w naszych zakładach w Poznaniu, Swarzędzu i Wrześni – mówi Jolanta Musielak i zaznacza, że uczniowie tę szansę świetnie wykorzystują.
Słowa Jolanty Musielak potwierdzają statystyki. W piątek rok szkolny zakończyło łącznie 111 uczniów klas patronackich Volkswagena. Dla 30 z nich oznaczało to również ukończenie nauki na poziomie szkoły branżowej I stopnia. Do tej pory klasy patronackie w obu szkołach ukończyło 709 uczniów. 86 procent wszystkich absolwentów rozpoczęło pracę w fabrykach VWP.
- Tych wyników nie byłoby, gdyby nie zaangażowanie dyrekcji obu szkół, nauczycieli, wychowawców, naszych instruktorów i opiekunów praktyk oraz samych uczniów – podkreśla Jolanta Musielak.
Edukacja w klasach patronackich trwa trzy lata. W tym czasie uczniowie odbywają praktyki w VWP, m. in. w Szkole Odlewników, czy warsztacie praktycznej nauki zawodu. Biorą też udział w akcjach społecznych, np. sadzeniu drzew. Na zakończenie zdają oni polski egzamin zawodowy zgodny z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Mają też możliwość zdania dodatkowego egzaminu przed Polsko - Niemiecką Izbą Przemysłowo - Handlową AHK. Uprawnia on do wykonywania zawodu w wielu państwach Unii Europejskiej.
Zakończenie nauki w szkole branżowej nie oznacza końca edukacji. Absolwenci klas patronackich mogą kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia, przygotować się do matury i rozpocząć studia.