Volkswagen kontynuuje rewitalizację lasów – tym razem w Siewierzu, Zubrzycy Dolnej i Bukowsku
- Volkswagen kolejny rok z rzędu angażuje się w rewitalizację lasów, zniszczonych przez silny wiatr czy szkodniki
- nasadzenia są elementem programu redukcji i kompensacji śladu węglowego aut z parku prasowego
- po każdym teście dziennikarz może wskazać miejsce, w którym zostanie zasadzone 70 nowych drzew
- w tym roku w Siewierzu, Zubrzycy Dolnej i Bukowsku zostanie zasadzonych ok. 40 tys. drzew
Volkswagen kontynuuje nasadzenia drzew w polskich lasach. Ten zapoczątkowany w 2021 roku projekt pozwoli skompensować ślad węglowy spalinowych samochodów testowych z parku dziennikarskiego. W tym roku nowe drzewka pojawiły się w Siewierzu, Zubrzycy Dolnej i Bukowsku. W lasach w pobliżu tych miejscowości przybędzie blisko 40 tys. nowych drzew. Ich zakup sfinansowała marka Volkswagen.
Projekt związany z nasadzeniami drzew to jeden z elementów strategii Volkswagena – Way To Zero, której celem jest konsekwentne zmniejszanie emisji CO2, a do 2050 roku firma chce być całkowicie neutralna dla środowiska.
„Lasy Wspólnoty Leśno-Gruntowej (WLG) w Siewierzu położone są nieopodal lotniska Pyrzowice, na piaszczystych gruntach. Są więc osłabione, a dodatkowo atakowane przez szkodniki. Ponadto teren dotknięty został szkodami spowodowanymi silnymi wiatrami, uszkodzeniom uległo ok 8,5 ha lasu, ponad 3 razy więcej niż w poprzednich latach. Po uprzątnięciu wiatrołomów i zniszczonych przez szkodniki drzew oraz przygotowaniu gruntu nasadzono w kwietniu 20 tys. sosen, brzóz, buków i olch na obszarze 2,5 ha. W tym roku prace są kontynuowane w okresie wrzesień-listopad, na ok. 2 ha zostanie zasadzonych ok. 16 000 drzew, które zostaną zabezpieczone przed szkodami, powodowanymi przez zwierzęta” – mówią Tadeusz Adamski, wiceprzewodniczący WLG w Siewierzu i Janusz Kleszcz, leśniczy
Podobnie wygląda sytuacja w Zubrzycy Dolnej, w sąsiedztwie Babiogórskiego Parku Narodowego. Na terenie ok. 2 ha posadzono wiosną sadzonki jodły i buka w miejsce drzewostanów świerkowych, które ucierpiały wskutek porywistych wiatrów i działania szkodników. Gatunki drzew wybrano ze względu na ich wyższą odporność na warunki atmosferyczne. „Wiosną br. uprzątnęliśmy wiatrołomy, drzewa połamane prze zalegający śnieg oraz uszkodzone przez szkodniki. Później przygotowaliśmy glebę, a w maju przeprowadziliśmy nasadzenia. Będziemy kontynuować prace jesienią, a w listopadzie zabezpieczymy młode drzewka wełną owczą przed dzikimi zwierzętami” – mówi Piotr Holla, prezes Wspólnoty Leśnej w Zubrzycy Dolnej.
Kolejnym miejscem, w którym odbywały się nasadzenia były lasy w okolicy Bukowska na pograniczu Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Uszkodzenia lasów w tym rejonie nastąpiły w 2018 i 2019 roku i były spowodowane silnymi wiatrami oraz opadami śniegu. „W marcu i kwietniu uprzątnęliśmy wiatrołomy i inne uszkodzone drzewa, później przygotowaliśmy grunt do nasadzeń. Jesienią posadzimy ok. 7 tys. sadzonek jodły i ok. 4 tys. buków. Konieczne będzie także zabezpieczenie młodych drzew przed zwierzyną przy pomocy wełny owczej” – mówi Leszek Chrząszcz, prezes Włościańskiego Stowarzyszenia Właścicieli Lasów Prywatnych.
Warto dodać, że na terenie zarządzanym przez stowarzyszenie utworzono ścieżki przyrodnicze, z których przy dobrej widoczności doskonale widać panoramę Bieszczad aż po Połoninę Caryńską. Po przeciwnej stronie widać Beskid Niski, a czasem lśnią w słońcu skaliste szczyty Tatr.
„Trzy lokalizacje, które w tym roku wspólnie zalesiamy, nie zostały wybrane przypadkowo. To element naszego długofalowego projektu, w ramach którego kompensujemy emisję CO2 samochodów z parku prasowego wyposażonych w konwencjonalne silniki. Siewierz, Zubrzyca Dolna i Bukowsko zostały wyselekcjonowane wspólnie z Polskim Związkiem Zrzeszeń Leśnych -razem możemy zdziałać bardzo wiele. Cieszę się, że marka Volkswagen dokłada cegiełkę do poprawy bilansu emisji CO2, a nasz projekt idealnie wpisuje się w strategię całego koncernu” – mówi Hubert Niedzielski, kierownik ds. PR marki Volkswagen.