Zaktualizowane oprogramowanie do aut rodziny ID. – nowe funkcje i szybsze ładowanie
- ID. Software 3.0 z najnowszymi systemami wspomagającymi kierowcę, ulepszone ładowanie i obsługa głosowa na poziomie premium
- nowa funkcjonalność systemu Travel Assist pozwala na półautomatyczną zmianę pasa ruchu w trakcie jazdy
- nowością jest także system Park Assist Plus z funkcją pamięci, który pozwala nauczyć samochód kilku manewrów, a wówczas będzie on umiał je samodzielnie powtórzyć
- ładowanie prądem stałym o mocy do 135 kW i ulepszone planowanie trasy
- już dostarczone do klientów samochody w najbliższej przyszłości otrzymają aktualizacje oprogramowania
Nowa jakość jazdy: wraz z generacją oprogramowania 3.0 Volkswagen doda wiele nowych funkcji do elektrycznych aut z rodziny ID., co zwiększy komfort użytkowania i ładowania. Wykorzystując najnowszą generację systemów wspomagających kierowcę, Volkswagen robi także kolejny krok w kierunku jazdy autonomicznej. W ramach strategii ACCELERATE Volkswagen kontynuuje transformację w dostawcę mobilności zorientowanego na oprogramowanie i staje się ekspertem w integracji oprogramowania i zdalnej aktualizacji Over-the-air. Rodzina ID. jest pionierem w tej dziedzinie. Nabywcy nowych samochodów będą mogli od razu korzystać z nowego oprogramowania. Właścicielom samochodów, które już zostały dostarczone, Volkswagen udostępni możliwość bezpłatnej, zdalnej aktualizacji do ID. Software 3.0 od drugiego kwartału 2022 roku.
„Nowe oprogramowanie ID. Software 3.0 to aktualizacja dla całej rodziny ID. Dzięki niemu przenosimy nasze produkty na wyższy poziom funkcjonalności. Działają one szybciej i są zorientowane na klienta” – mówi Thomas Ulbrich, członek zarządu marki Volkswagen, odpowiedzialny za rozwój techniczny. „Spełniamy nasze obietnice - będziemy oferować wysokiej jakości technologię i innowacje we wszystkich klasach” – dodał.
Nowe systemy, wśród nich Travel Assist z danymi z inteligencji zbiorowej
Opcjonalny system Travel Assist korzystający z danych inteligencji zbiorowej automatycznie utrzymuje samochód pośrodku pasa ruchu. Dopasowuje się przy tym do stylu jazdy kierowcy i może ustawić auto bliżej lewej lub prawej strony, a także dba o odpowiedni odstęp od samochodu z przodu i utrzymuje zadaną prędkość. System obejmuje adaptacyjny tempomat. Prędkość pojazdu może być dostosowana do lokalnych ograniczeń prędkości i układu drogi (zakręty, ronda itp.).
Automatyczna zmiana pasa ruchu
Z dwoma radarami z tyłu i wykorzystując ultradźwięki system Travel Assist z danymi z inteligencji zbiorowej może obserwować otaczający ruch drogowy, a na autostradzie, przy prędkości 90 km/h lub wyższej, w razie potrzeby aktywnie wspomagać zmianę pasa ruchu. Po aktywacji, zmiana pasa ruchu może zostać zainicjowana i przeprowadzona poprzez włączenie kierunkowskazu. Oczywiście pod warunkiem, że czujniki nie wykryją w otoczeniu żadnych obiektów, a ręce kierowcy są na kierownicy. Wówczas pojazd sam zmieni pas ruchu. Kierowca może w każdej chwili zareagować i przejąć kontrolę nad manewrem.
System Park Assist Plus
Inteligentny asystent Park Assist Plus po aktywowaniu go w menu parkowania może znaleźć miejsce parkingowe (podczas jazdy z prędkością do 40 km/h w przypadku miejsc do parkowania równoległego i do 20 km/h w przypadku miejsc do parkowania prostopadłego) i wykonać manewr parkowania. W razie potrzeby asystent może parkować automatycznie z pomocą czujników, wówczas przejmie pełną kontrolę nad samochodem, w tym nad układem kierowniczym, przyspieszaniem, hamowaniem i zmianą biegów. W tym celu kierowca zatrzymuje się przy wybranym miejscu parkingowym i aktywuje proces parkowania za pomocą przycisku startowego w menu parkowania. System Park Assist Plus może również wspomóc kierowcę podczas już rozpoczętego manewru parkowania. Może pomóc również wyjechać z równoległego miejsca parkingowego.
Park Assist Plus z funkcją pamięci
Kolejną z nowości w modelach rodziny ID. jest opcjonalny system wspomagania parkowania Park Assist Plus z funkcją pamięci. Za pomocą tego innowacyjnego systemu wspomagania kierowcy można nauczyć pojazd do pięciu różnych manewrów parkowania. System może zapamiętać manewry parkowania przy prędkości poniżej 40 km/h i w odległości do 50 metrów. Na przykład w przypadku parkowania pod domem lub w garażu. Kierowca musi tylko raz zaparkować i zapisać manewr parkowania, a pojazd może automatycznie powtarzać go. Rola kierowcy jest wówczas ograniczona do nadzorowania procesu.
Nowe funkcje wyświetlaczy
Nowe oprogramowanie ID. Software 3.0 to także nowości, jeśli chodzi o znajdujący się pod przednią szybą pasek świetlny ID. Light, jak i system infotainment. Opcjonalny wyświetlacz przezierny rozszerzonej rzeczywistości, który wyświetla ważne informacje bezpośrednio w polu widzenia kierowcy, może pokazywać informacje także w strefie dalekiego zasięgu. Oprócz wyświetlania informacji z opcjonalnego systemu Travel Assist, wspomagającego zmianę pasa ruchu, pokazuje on również informacje np. o zbliżaniu się do ronda czy odległości do celu podróży. Znacznie lepiej widoczne są ikony kierunkowskazów, a obok informacji o odległości pozostałej do celu podróży, wyświetlany są również stan naładowania akumulatora w procentach i ikona akumulatora. „Część z tych modyfikacji to efekt konsultacji z użytkownikami samochodów rodziny ID., zrzeszonymi w ID. Drivers Club. Wielu z nich brakowało informacji o procencie naładowania akumulatora, więc ją dodaliśmy” – mówi dr Silke Bagschik, odpowiedzialna za sprzedaż i marketing rodziny ID.
Zaktualizowane oprogramowanie dotyczy również opcjonalnego systemu nawigacji satelitarnej. Teraz lokalizuje ona pojazd dokładnie na pasie ruchu, co pozwala z odpowiednio dużym wyprzedzeniem sugerować zmianę pasa ruchu na skrzyżowaniach i zjazdach z autostrady. Odpowiednie wskazanie pojawia się wówczas także na ID. Light – pasku świetlnym między tablicą przyrządów a dolną krawędzią przedniej szyby. Są na nim prezentowane również lokalne ostrzeżenia o niebezpieczeństwie. Usługa ta jest oparta na technologii Car2X firmy Volkswagen: samochody łączą się ze sobą bezpośrednio i lokalnie za pomocą standardu radiowego WLANp. Umożliwia to wzajemne powiadamianie się w czasie rzeczywistym o niebezpiecznych sytuacjach na drodze, od zatrzymanych pojazdów po karetki pogotowia.
Zoptymalizowana kontrola głosowa
Sterowanie głosowe zostało znacznie udoskonalone. System rozpoznaje polecenia głosowe znacznie szybciej i dokładniej, co poprawia zarówno łatwość obsługi, jak i komfort jazdy. Dzięki niemu samochód staje się inteligentnym partnerem do rozmowy. Kierowca uruchamia sterowanie głosowe, dotykając kierownicy lub wypowiadając polecenie „Cześć ID.”. System odpowie w ciągu kilku sekund. Poprawiono także skuteczność rozpoznawania mowy przez system sterowania głosem – wynosi ona obecnie około 95 procent. System z cyfrowymi mikrofonami rozpoznaje również, czy mówi kierowca czy pasażer z przodu, co ma znaczenie na przykład w przypadku dwustrefowej klimatyzacji.
Sterowanie głosowe rozumie ogólne zwroty oraz potoczne pytania i wyrażenia (np. „gdzie jest najbliższa japońska restauracja?” lub „jest mi za ciepło”), w razie potrzeby zadaje pytania i pozwala przerwać. System odpowiada na dwa sposoby – online za pośrednictwem chmury i offline z informacji przechowywanych w samochodzie, co się przydaje np. w tunelu. Wersja online zapewnia bardzo wysoki wskaźnik rozpoznawania głosu, a odpowiedzi są trafne, nawet w przypadku wyszukiwania celów specjalnych. Sterowanie głosowe jest dostępne we wszystkich modelach ID., pod warunkiem aktywacji usługi We Connect Plus.
Ładowanie akumulatora 77 kWh z maksymalną mocą do 135 kW
Oprogramowanie ID. Software 3.0 to także postęp w dziedzinie ładowania. Modele z baterią 77 kWh można ładować z maksymalną mocą do 135 kW (wcześniej było to 125 kW), oczywiście pod warunkiem, że stacja ładowania oferuje taką możliwość. Udoskonalono także zarządzanie temperaturą akumulatora, co sprawia, że można przejechać większy dystans, zwłaszcza gdy temperatura otoczenia jest niska. Klienci, którzy chcą zadbać o kondycję akumulatora mogą uruchomić funkcję Battery Care Mode, która ogranicza maksymalny stopień naładowania do 80 procent.
Inteligentne planowanie podróży
Menu ładowania, które pojawia się na pierwszym ekranie wyświetlacza dotykowego w modelach ID. ma bardziej przejrzystą strukturę i zawiera więcej informacji. W przypadku długich tras kalkulator trasy online w systemie nawigacyjnym tworzy trasę z wieloma przystankami, która umożliwia jak najszybsze dotarcie do celu. Uwzględnia on dane o ruchu drogowym i trasie, a także pożądany wskaźnik naładowania akumulatora po dotarciu do miejsca docelowego czy celu pośredniego. Przystanki na ładowanie są oceniane dynamicznie, w rezultacie planowanie trasy może sugerować dwa krótkie procesy ładowania o wysokiej mocy zamiast jednego dłuższego na stacji o niskiej mocy.
Cyfrowe doświadczenia klientów staną się kluczową kompetencją Volkswagena
Dzięki strategii ACCELERATE Volkswagen jeszcze lepiej dostosował wiele procesów do potrzeb klientów – od wczesnej fazy projektowania samochodów, po usługi cyfrowe i wizyty w serwisie. Potrzeby i opinie klientów mają być w jeszcze większym stopniu uwzględniane na wszystkich etapach rozwoju pojazdów i usług w całym cyklu ich życia. W ten sposób integracja oprogramowania w pojeździe oraz cyfrowe doświadczenia klienta (UX) staną się głównymi kompetencjami Volkswagena.
W ramach strategii ACCELERATE marka Volkswagen dość wcześnie zaczęła się zmieniać, by przystosować się do radykalnych zmian, które czekają branżę motoryzacyjną. Do 2026 roku marka zainwestuje około 18 mld euro w elektromobilność, hybrydyzację i cyfryzację. Volkswagen chce zwiększyć udział samochodów całkowicie elektrycznych w sprzedaży w Europie do ponad 70 procent, a w USA i Chinach ten wskaźnik ma przekroczyć 50 procent. By to osiągnąć Volkswagen będzie wprowadzał na rynek co najmniej jeden elektryczny model każdego roku. Celem jest pełna elektryfikacja gamy modeli. Volkswagen dąży do osiągnięcia zerowego bilansu emisji CO2 najpóźniej do 2050 roku. Marka przyspiesza także realizację innych projektów: integracja oprogramowania w samochodzie oraz cyfrowe doświadczenia klienta staną się jego kluczowymi kompetencjami. Volkswagen wykorzystuje modele biznesowe oparte na danych, aby uzyskać dostęp do nowych grup klientów i pozyskać nowe źródła przychodów. W ten sposób Volkswagen umocni swoją pozycję jako marka wiodąca w rozwoju zrównoważonej mobilności.