Volkswagen kontynuuje projekt sadzenia drzew w Polsce po testach samochodów z parku dziennikarskiego
- Volkswagen kontynuuje rozpoczęty w 2021 roku projekt, zgodnie z którym po każdym zakończonym teście samochodu Volkswagena napędzanego silnikiem spalinowym, testujący auto dziennikarz będzie mógł wybrać miejsce w Polsce, w którym zostanie zasadzonych 70 drzew
- W minionym roku w ramach projektu Volkswagen zasadził ponad 8 hektarów lasów w Czarnowie, Rybołach i Zawoi. Obecnie marka wspierać będzie odnowienie lasów w Siewierzu, Zubrzycy Dolnej i Bukowsku
- Marka Volkswagen zobowiązała się do realizacji celów zawartych w paryskim porozumieniu klimatycznym i do 2050 roku zamierza stać się przedsiębiorstwem neutralnym pod względem emisji CO2
- W 2022 roku 70% samochodów w parku prasowym Volkswagena będzie mieć możliwość ładowania z gniazdka (dzięki napędowi elektrycznemu lub hybrydowemu typu plug-in)
Marka Volkswagen w Polsce rok temu ogłosiła start projektu, skupionego na redukcji i kompensacji śladu węglowego samochodów testowych dostępnych w parku dziennikarskim. Po każdym zakończonym teście samochodu Volkswagena napędzanego silnikiem spalinowym, testujący auto dziennikarz będzie mógł wybrać miejsce w Polsce, w którym zostanie zasadzonych 70 drzew we współpracy z Polskim Związkiem Zrzeszeń Leśnych. W minionym roku projekt pozwolił na zasadzenie ponad ośmiu hektarów lasów w Czarnowie, Zawoi i Rybołach.
Volkswagen zdecydował się kontynuować projekt: po testach przeprowadzonych w 2022 roku, dziennikarze będą mogli wskazać jedną z trzech nowych lokalizacji, w których marka wesprze odnowienie lasów – są to: Siewierz, Zubrzyca Dolna i Bukowsko.
Zgodnie ze swoją strategią „Way to Zero” marka Volkswagen konsekwentnie zmniejsza emisję CO2, stopniowo przechodzi na wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych i równoważy emisję dwutlenku węgla, której nie da się uniknąć. Manifestacją tych starań są modele elektryczne: ID.3, ID.4 i ID.5, produkowane w sposób neutralny pod względem emisji CO2 w fabryce w niemieckim Zwickau, dostosowanej w 100% do produkcji samochodów elektrycznych. Realizację strategii marki łatwo dostrzec także w ofercie Volkswagena, w której sukcesywnie pojawia się coraz więcej samochodów elektrycznych czy hybrydowych typu plug-in.
Prowadzony przez nas projekt polegający na kompensacji śladu węglowego samochodów spalinowych z parku prasowego w minionym roku przyczynił się do zasadzenia ponad ośmiu hektarów nowych lasów. W tym roku przede wszystkim znacząco zmniejszymy liczbę samochodów spalinowych udostępnianych do testów (będzie ich 30%, w 2021 roku była to połowa wszystkich pojazdów), stawiając na elektryfikację floty aut testowych. Ślad węglowy aut spalinowych z parku prasowego skompensujemy zaangażowaniem w kolejne nasadzenia. Wraz z naszym partnerem, Polskim Związkiem Zrzeszeń Leśnych, wybraliśmy trzy lokalizacje na południu Polski, w których za sprawą naszego wsparcia możliwe będzie przyspieszenie odbudowy lasów; dziennikarz po zakończonym teście będzie miał możliwość wskazania obszaru, w którym zasadzimy 70 drzew – mówi Hubert Niedzielski, kierownik PR marki Volkswagen.
Do redukcji śladu węglowego parku dziennikarskiego marki Volkswagen przyczynia się rosnąca liczba w pełni elektrycznych modeli: do kompaktowego Volkswagena ID.3 i SUV-a ID.4 w 2022 roku dołączą także egzemplarze SUV-a coupe, ID.5. Modele te są produkowane bez naruszania ogólnego bilansu dwutlenku węgla. Przy ładowaniu akumulatora energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych, samochody elektryczne Volkswagena pozostają pojazdami neutralnymi pod kątem emisji CO2 również w trakcie eksploatacji. W 2022 roku 70% samochodów w parku prasowym Volkswagena będzie mieć możliwość ładowania z gniazdka (dzięki napędowi w pełni elektrycznemu lub hybrydowemu typu plug-in).
Marka przewiduje, że w skali roku ta inicjatywa przyczyni się do nasadzenia ponad 6 hektarów drzew (około 35 000 sadzonek) na południu Polski, w miejscach wyselekcjonowanych przy wsparciu Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych.
„Cieszymy się, że Volkswagen w tym roku nadal będzie wspierać nas w tym projekcie, pozwalając nam nasadzić kolejne hektary lasów. Miejsca, które wspólnie wybraliśmy z myślą o tegorocznych rekonstrukcjach lasów, są zlokalizowane na południu Polski. W Siewierzu las ucierpiał w minionym roku m.in. w wyniku huraganowych wiatrów. W Bukowsku chcemy odbudować drzewostan, do którego zniszczenia przyczynił się nie tylko wiatr, ale i śnieg, za sprawą tzw. okiści. Trzecia z lokalizacji, las w Zubrzycy Dolnej doświadczył tego samego, co drzewostany w Siewierzu i Bukowsku, dodatkowo do jego degradacji przyczyniło się działanie szkodników, takich jak kornik drukarz” – mówi Adam Dominiecki, wiceprezes Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych.
Więcej informacji na temat strategii „Way To Zero” marki Volkswagen można znaleźć na stronie internetowej: https://www.volkswagen.pl/pl/elektromobilnosc/waytozero.html