Zostało tylko kilka dni! Volkswagen Poznań kontynuuje nabór do klas patronackich szkół branżowych
- 21 czerwca ostatnim dniem na składanie dokumentów do klas patronackich Volkswagen Poznań
- Volkswagen Poznań od 16 lat rozwija szkolnictwo branżowe, współpracując blisko z Zespołem Szkół Nr 1 w Swarzędzu oraz Zespołem Szkół Politechnicznych we Wrześni
- Nowoczesne warsztaty dla uczniów i możliwość odbycia praktyk w serwisach znanych marek oraz w zakładach Volkswagen Poznań
Poznań, 17 czerwca 2021 r. Jeszcze tylko do 21 czerwca trwa rekrutacja do klas branżowych pod patronatem Volkswagen Poznań w Zespole Szkół Nr 1 w Swarzędzu oraz w Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni. Uczniowie, podczas nauki w nich liczyć mogą nie tylko na pozyskanie umiejętności i kwalifikacji w poszukiwanych zawodach związanych z motoryzacją, ale również na bogato wyposażone warsztaty uczniowskie i praktyki w zakładach produkcyjnych Volkswagen Poznań oraz serwisach prestiżowych marek, takich jak Porsche czy Audi.
Volkswagen Poznań już od 16 lat współpracuje blisko z Zespołem Szkół Nr 1 w Swarzędzu oraz Zespołem Szkół Politechnicznych we Wrześni, w których młodzież może pozyskać odpowiednie kwalifikacje w takich zawodach jak: mechatronik, elektromechanik pojazdów samochodowych, operator maszyn i urządzeń odlewniczych oraz automatyk. Nie ma co zwlekać z decyzją - wnioski o przyjęcie do jednej z branżowych klas prowadzonych pod patronatem Volkswagen Poznań składać można tylko do 21 czerwca. Najlepiej zrobić to od razu, by być pewnym, że zostanie się przyjętym do odpowiedniej klasy.
„Uczniowie klas patronackich Volkswagen Poznań mają do dyspozycji świetnie wyposażony, korzystający z najnowszych technologii i rozwiązań warsztat. W zdobyciu odpowiednich umiejętności i kwalifikacji pomagają uczniom m.in. zamontowane tam stanowiska hydrauliki, elektropneumatyki, pneumatyki, sterowników logicznych, gdzie uczniowie uczą się programowania sterowników, mechaniki i elektropneumatyki ogólnej, a także mini linia produkcyjna, stanowisko montażu podzespołów elektrycznych, a nawet symulator samochodu hybrydowego. Niezmiernie ciekawie wygląda również nauka w zawodzie operator maszyn i urządzeń odlewniczych. Uczniowie, którzy zdecydują się na wybór tego kierunku będą mieli okazję pracować w bardzo zaawansowanej technologicznie odlewni produkującej komponenty do samochodów elektrycznych koncernu Volkswagen” – mówi Dorota Dziedzic, kierownik działu Zarządzanie szkoleniami i Nowe Projekty z Volkswagen Poznań.
Wybór zawodu operator maszyn i urządzeń odlewniczych, to dla przyszłych uczniów możliwość uczestnictwa w procesie odlewania i obróbki podzespołów dla samochodów elektrycznych, takich jak Volkswagen ID.3, czy ID.4. Praktyki uczniowskie w tym zawodzie odbywają się bezpośrednio w Odlewni Volkswagen Poznań na poznańskiej Wildzie, drugiej co do wielkości odlewni w Grupie Volkswagen na świecie i jedynej, w której funkcjonują dwa główne procesy odlewania: odlewanie ciśnieniowe i grawitacyjne/kokilowe. W procesie nauczania, uczniowie poznają tu tajniki zawodu z zakresu odlewnia aluminium i metali miękkich. W poznańskiej odlewni mają również okazję uczestnictwa w kompletnym łańcuchu technologicznym: od topienia, przez odlewanie, aż po wysokiej klasy obróbkę końcową przy użyciu najnowocześniejszych maszyn.
Ponadto w szkole elektromechanicy pojazdów samochodowych mają do dyspozycji i do praktycznej nauki cztery samochody, w tym jeden hybrydowy. Uczniowie poza doświadczeniem zawodowym jakie zdobywają pracując w zakładach produkcyjnych Volkswagen Poznań mają także praktyki organizowane w serwisach samochodowych tak znanych marek jak Porsche, Audi i Skoda.
Proces edukacyjny w klasach patronackich Volkswagen Poznań rozłożony jest na trzy lata. Na zakończenie uczniowie przechodzą polski egzamin zawodowy wg. procedur Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Chętni mają również możliwość zdawania dodatkowego egzaminu przed Polsko - Niemiecką Izbą Przemysłowo – Handlową AHK, uprawniającego do wykonywania zawodu w wielu państwach Unii Europejskiej. Uczniowie mają także szansę podnoszenia swoich kwalifikacji językowych dzięki nauce języka niemieckiego w trybie rozszerzonym oraz uczestniczenia w wymianach zagranicznych.
Dotychczas, w ramach realizowanego konsekwentnie programu kształcenia zawodowego, klasy patronackie w Zespole Szkół Nr 1 w Swarzędzu oraz w Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni opuściło 576 absolwentów, z których 505 spełniło kryteria i tuż po ukończeniu szkoły zostało zatrudnionych w Volkswagen Poznań.
Więcej informacji znaleźć można na stronie: www.uczesiewvwp.pl oraz https://volkswagen-poznan.pl/pl/kariera/uczniowie/przeglad-kierunkow
Kształcenie zawodowe w Volkswagen Poznań – Video: https://youtu.be/54xGRZ0wvRg