Volkswagen, Mobileye i Champion Motors zainwestują w Izraelu i uruchomią pierwszą usługę typu „zamów i jedź” w oparciu o elektryczne auta autonomiczne
- Grupa Volkswagen, Mobileye i Champion Motors ogłosiły plany uruchomienia w Izraelu usługi mobilności na życzenie z wykorzystaniem samochodów autonomicznych.
- Grupa Volkswagen dostarczy auta elektryczne oraz wniesie do projektu wiedzę na temat usług mobilności. Firma Mobileye, która należy do Intela, zapewni elementy i oprogramowanie niezbędne do jazdy autonomicznej. Firma Champion Motors będzie odpowiedzialna za obsługę floty aut i za infrastrukturę potrzebną do realizacji usługi mobilności na życzenie.
- Rząd Izraela wspiera projekt zaprezentowany przez trzy partnerskie firmy.
- Prace nad wdrożeniem projektu rozpoczną się na początku 2019 roku, a uruchomienie usługi mobilności na życzenie zaplanowano na 2022 rok.
Poznań, 31 października 2018 r. – Grupa Volkswagen, firma Mobileye, która należy do Intela i Champion Motors ogłosiły plany uruchomienia w Izraelu pierwszej w tym kraju usługi mobilności na życzenie w oparciu o flotę elektrycznych samochodów autonomicznych. W tym celu trzy partnerskie firmy planują utworzyć spółkę Joint Venture. Ich współpraca wymaga jeszcze zatwierdzenia przez odpowiednie władze i organy. Wspólna propozycja firm, zaprezentowana pod hasłem „Nowa mobilność w Izraelu”, została formalnie zaakceptowana przez izraelski rząd podczas prywatnej ceremonii na Smart Mobility Summit 2018, który odbył się kilka dni temu w Tel Awiwie.
Grupa Volkswagen dostarczy auta elektryczne oraz wniesie do projektu wiedzę i kompetencje w zakresie projektowania i wdrażania usług mobilności. Mobileye dostarczy elementy potrzebne do przystosowania samochodów do jazdy autonomicznej na 4. poziomie – zabezpieczenia, podzespoły potrzebne do poruszania się samochodów bez kierowcy, zasady poruszania się aut, system bezpieczeństwa i cyfrowe mapy. Firma Champion Motors będzie odpowiadała za obsługę floty samochodów i za uruchomienie centrum kontroli. Wszystkie firmy będą odpowiadały za stworzenie wspólnej platformy mobilności oraz usług niezbędnych do funkcjonowania systemu mobilności na życzenie. Tak, aby zapewnić użytkownikom bezproblemowy dostęp i korzystanie z usługi „zamów i jedź”.
Rząd Izraela zobowiązał się do wspierania projektu w trzech zasadniczych obszarach: zapewniania wsparcia prawnego i opracowania niezbędnych regulacji prawnych, udziału w tworzeniu niezbędnej infrastruktury i przygotowania danych o ruchu pojazdów oraz udostępnienia infrastruktury w razie potrzeby. Przedsięwzięcie pod hasłem „Nowa mobilność w Izraelu” będzie pierwszą komercyjną usługą mobilności na życzenie w tym kraju z wykorzystaniem samochodów autonomicznych, ale wszelkie przepisy i ustalenia stworzone na jej potrzeby będą miały zastosowanie do innych tego typu przedsięwzięć w przyszłości.
Volkswagen, Mobileye i Champion Motors wykorzystają wspólne przedsięwzięcie pod hasłem „Nowa mobilność w Izraelu” do opracowania i testowania tzw. wersji beta systemu do obsługi mobilności na życzenie w oparciu o elektryczne samochody autonomiczne. Projekt rozpocznie się już na początku 2019 r., a uruchomienie usługi jest planowane do 2022 r.
„Nowa mobilność w Izraelu” będzie uruchamiana etapami, ale przewiduje się, że flota pojazdów szybko zwiększy się z kilkudziesięciu do kilkuset elektrycznych samochodów autonomicznych.
Pomysł wspólnego przedsięwzięcia trzech firm bazuje na przełomie, który dokonuje się w branży motoryzacyjnej i na kilku trendach: samochody autonomiczne zmieniają sposób w jaki do tej pory były kontrolowane pojazdy, auta elektryczne zmieniają sposób w jaki samochody były od zawsze zasilane, usługa mobilności na życzenie zmienia sposób dostępu do motoryzacji.
„Jesteśmy przekonani, że elektryczne samochody autonomiczne zaoferują nie tylko Izraelowi, ale wielu miastom na świecie bezpieczną i bezemisyjną mobilność, która jest dostępna i wygodna. Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie współpracy przy tym projekcie z naszymi partnerami – Mobileye i Champion Motors z Izraela” – powiedział dr Herbert Diess, Prezes Grupy Volkswagen.
„Cieszymy się, że możemy rozpocząć wspólne przedsięwzięcie ze światowym liderem w branży motoryzacyjnej, którego celem jest dostarczanie nowoczesnej mobilności” – powiedział profesor Amnon Shashua, Prezes Mobileye i wiceprezes w firmie Intel. „Usługa mobilności na życzenie w naszym wykonaniu ma na celu inteligentne i dynamiczne dostosowanie się do potrzeb XXI wieku w zakresie mobilności w miastach oraz odpowiedź na zapotrzebowanie na mobilność w miastach, przy jednoczesnym zminimalizowaniu bezpośrednich i pośrednich kosztów społecznych – zanieczyszczenia powietrza, emisji hałasu, korków i bezpieczeństwa.”
„Firma Champion Motors inwestuje w nowoczesne rozwiązania w branży motoryzacyjnej i w inteligentną mobilność, aby dostarczyć mieszkańcom Izraela jak najlepsze i jak najbardziej zaawansowane produkty i usługi w tej dziedzinie” – powiedział profesor Itzhak Swary, Prezes Zarządu Champion Motors. „Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Volkswagenem przy tym pionierskim projekcie, który stawia Izrael w czołówce najbardziej zaawansowanych krajów na świecie.”