Wolfsburg/Poznań, 24 marca 2022. Elektryfikacja Hiszpanii poprzez stworzenie Europejskiego Hubu Pojazdów Elektrycznych, zbudowanie fabryki ogniw akumulatorowych i pełnego, zrównoważonego e-ekosystemu: takie są cele Grupy Volkswagen i marki SEAT dla Półwyspu Iberyjskiego. Grupa Volkswagen ogłosiła, że będzie aplikować do programu PERTE (Strategiczny Projekt „Ożywienie gospodarcze i transformacja”) dla pojazdów elektrycznych zaraz po tym, jak rząd hiszpański umożliwi składanie wniosków na początku kwietnia. Program „Future: Fast Forward” ma obejmować inwestycje na poziomie 7 mld euro (wraz z zewnętrznymi partnerami w całym łańcuchu wartości). Ponadto Volkswagen ogłosił, że wybrano lokalizację nowej fabryki ogniw – powstanie ona w Walencji. Wszystkie plany i wnioski wymagają jeszcze ostatecznego zatwierdzenia, przede wszystkim w ramach programu PERTE.
Kto lepiej nadaje się na ambasadora nowej ikony Volkswagena – modelu ID. Buzz – niż słynny na całym świecie fan Bulliego, Ewan McGregor? Szkocki aktor, znany z takich hitów jak „Gwiezdne Wojny”, „Trainspotting” czy „Moulin Rouge” wcielił się więc w nową rolę.
Nowa jakość jazdy: wraz z generacją oprogramowania 3.0 Volkswagen doda wiele nowych funkcji do elektrycznych aut z rodziny ID., co zwiększy komfort użytkowania i ładowania. Wykorzystując najnowszą generację systemów wspomagających kierowcę, Volkswagen robi także kolejny krok w kierunku jazdy autonomicznej. W ramach strategii ACCELERATE Volkswagen kontynuuje transformację w dostawcę mobilności zorientowanego na oprogramowanie i staje się ekspertem w integracji oprogramowania i zdalnej aktualizacji Over-the-air. Rodzina ID. jest pionierem w tej dziedzinie. Nabywcy nowych samochodów będą mogli od razu korzystać z nowego oprogramowania. Właścicielom samochodów, które już zostały dostarczone, Volkswagen udostępni możliwość bezpłatnej, zdalnej aktualizacji do ID. Software 3.0 od drugiego kwartału 2022 roku.
Poznań, 22 marca 2022. Grupa Volkswagen i Salzgitter AG współpracują od ponad 60 lat. Teraz obie firmy chcą otworzyć nowy rozdział tej kooperacji, skupiając się na obniżeniu śladu węglowego procesów i produktów. Partnerzy ogłosili wczoraj, że podpisali porozumienie, według którego Volkswagen stanie się jednym z pierwszym odbiorców „zielonej” stali. Jej produkcja będzie się odbywać w centrali firmy w Dolnej Saksonii od końca 2025 roku. Według Salzgitter AG, dzięki zastosowaniu wodoru i odnawialnej energii uda się zredukować emisję CO2 podczas produkcji o ponad 95 procent. Grupa Volkswagen planuje używać „zielonej” stali od końca 2025 roku przy ważnych projektach, takich jak model Trinity, który będzie powstawać w Wolfsburgu od 2026 roku.
W minionym roku Volkswagen uruchomił projekt kompensacji śladu węglowego samochodów testowych z parku dziennikarskiego. Po każdym zakończonym teście samochodu napędzanego silnikiem spalinowym, testujący auto dziennikarz może wybrać miejsce Polsce, w którym zostanie zasadzonych 70 drzew we współpracy z Polskim Związkiem Zrzeszeń Leśnych. Późną jesienią 2021 roku w Zawoi, w okolicach Babiogórskiego Parku Narodowego, zasadzono osiem tysięcy nowych drzew, których zakup sfinansowała marka Volkswagen.
Hanower/Poznań, 21 marca 2022 r. Rok 2021 był kolejnym rokiem, w którym marka Volkswagen Samochody Dostawcze mierzyć się musiała z wieloma wyzwaniami. Był to jednak również rok zmian i konsekwentnego zmierzania marki w przyszłość. Podczas dorocznej konferencji prasowej Carsten Intra, prezes zarządu Volkswagen Samochody Dostawcze oraz Michael Obrowski, członek zarządu ds. finansów i IT, przedstawią najważniejsze informacje na temat roku finansowego 2021 oraz strategicznych celów marki na lata najbliższe.
Wolfsburg, 18 marca 2022 – Grupa Volkswagen przystąpiła do Inicjatywy na rzecz Zapewnienia Odpowiedzialnego Wydobycia (IRMA) w marcu 2022 roku. IRMA to sojusz organizacji pozarządowych, związków zawodowych, zainteresowanych społeczności, inwestorów, firm wydobywczych i nabywców surowców. Zrzeszając ponad 50 różnych podmiotów, IRMA pracuje nad rozwojem i ustanowieniem rygorystycznych standardów odpowiedzialnego wydobycia surowców w górnictwie.
Poznań, 17 marca 2022 r. Volkswagen Poznań, w ścisłej współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem uruchomił na terenie fabryki w Poznaniu magazyn logistyczny, w którym gromadzone są artykuły przeznaczone dla uchodźców i ofiar wojny na Ukrainie. W wolontariacką pracę w magazynie zaangażowali się pracownicy Volkswagen Poznań. W pierwszych dniach zapisów swoją chęć do pracy przy przeładunku darów zgłosiło już blisko 150 pracowników spółki. „Jesteśmy niezwykle dumni i wdzięczni widząc wielką mobilizację, zaangażowanie i gotowość do niesienia pomocy przez naszych pracowników. Działając wspólnie udowadniamy, że uniwersalne wartości takie jak wolność, pomoc potrzebującym i współpraca są fundamentem naszego codziennego życia” - podkreśla Dietmar Mnich, prezes zarządu Volkswagen Poznań.
Volkswagen w pierwszym roku od wprowadzenia strategii ACCELERATE zanotował spory postęp na drodze transformacji w firmę technologiczną. Osiągnięto założone cele w kluczowych obszarach – elektromobilności, cyfryzacji i rozwoju nowych modeli biznesowych. Jednocześnie firma poprawiła swoją wydajność mimo trudnych warunków na rynku. W minionym roku podatkowym zanotowano wzrost przychodów ze sprzedaży, rentowności i zysku operacyjnego, mimo spadku liczby sprzedanych samochodów.
Wolfsburg/Poznań, 16 marca – Ford Motor Company i Grupa Volkswagen poszerzają współpracę w dziedzinie samochodów elektrycznych. Ford planuje budowę kolejnego auta na platformie MEB z przeznaczeniem na rynek europejski. Oznacza to, że amerykański koncern podwoi liczbę aut, które powstaną na bazie MEB do 1,2 mln w ciągu sześciu lat. Umowa o strategicznej współpracy między Volkswagenem i Fordem zakłada takie obszary jak samochody elektryczne, dostawcze i jazda autonomiczna. Platforma MEB została stworzona jako otwarta, co pozwala producentom samochodów zelektryfikować portfolio produktów szybko i efektywnie pod względem kosztów.