Dwóch na trzech ankietowanych w badaniu InsightOut Lab i marki Volkswagen Polaków uważa, że pod względem publicznych zachęt do zakupu aut elektrycznych Polska wypada gorzej od krajów naszego regionu. Opinie Polaków potwierdza międzynarodowy ranking. Nie najlepiej wypadamy także pod względem dostępności publicznych stacji ładowania.
Po raz pierwszy w Polsce odbył się „Rajd – Test Autostradowy” samochodów elektrycznych. Wzięło w nim udział 20 aut z napędem elektrycznym, których zadaniem było pokonanie liczącej 440 km trasy z Gliwic do Łodzi i z powrotem. Był on elementem odbywających się w Gliwicach targów Auto Moto Show, a także Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi. Wszystkie samochody miały zainstalowane urządzenia do ich śledzenia w czasie jazdy, a przejazd był obserwowany przez sędziów. Relację na żywo można było śledzić w internecie i w kanale Motowizja.
Poznań, 16 września 2022 r. Volkswagen Samochody Dostawcze na targach IAA Transportation 2022 przedstawi szeroką gamę nowych modeli. Równolegle z globalnie elektryzującym modelem ID. Buzz i z zupełnie nowym pick-up’em Amarok, pojawiają się tam interesujące pojazdy przygotowane przez producentów zabudów specjalnych, których przemyślane rozwiązania obejmują praktycznie wszystkie kategorie i obszary. Wśród prezentowanych samochodów znajdą się takie atrakcje, jak pokazany po raz pierwszy pojazd ratownictwa medycznego zbudowany na bazie modelu ID. Buzz. W Hanowerze zadebiutują również inne innowacyjne koncepcje pojazdów, np. nowy Multivan w wersji taxi oraz różnego rodzaju zabudowy odnoszącego sukcesy modelu Crafter.
Poznań, 14 września 2022 r. Targi IAA Transportation (19 do 25 września) będą prezentacją obecnej ofensywy produktowej prowadzonej przez markę Volkswagen Samochody Dostawcze. W Hanowerze swoją publiczną premierę świętować będzie model ID. Buzz Cargo – wyczekiwany na całym świecie nowy samochód elektryczny. ID. Buzz już teraz uważany jest za nową ikonę elektrycznej motoryzacji. Na targach premierowo pokazany zostanie też Multivan Edition, sportowy model specjalny, który dzięki hybrydowemu układowi napędowemu typu plug-in może opcjonalnie poruszać się po mieście wyłącznie na napędzie elektrycznym. W Hanowerze po raz pierwszy zaprezentowany zostanie także pakiet „dobranoc”, który zmienia Multivana w kampera. Swoją światową premierę będzie miał również nowy Amarok, który wyróżnia się nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi i charyzmatycznym wyglądem SUV-a. Prezentowany także w Hanowerze Caddy Maxi Dark Label, wyposażony jest w ekonomiczny silnik na gaz ziemny. Ofertę modeli marki Volkswagen Samochody Dostawcze obecnych na IAA uzupełnią kampery California oraz przebudowane wersje do specjalnych zastosowań komercyjnych. Zwiedzający targi IAA Transportation w Hanowerze znajdą markę Volkswagen Samochody Dostawcze w hali 12 oraz na ekspozycji na zewnątrz.
Volkswagen dokonał zmian na kluczowych stanowiskach w zarządzie marki, co pozwoli przyspieszyć transformację firmy w kierunku ery cyfrowej i autonomicznej mobilności. Thomas Ulbrich został członkiem zarządu odpowiedzialnym za nowo utworzony dział New Mobility, który łączy samochody elektryczne i kompetencje związane z oprogramowaniem marki Volkswagen Samochody Osobowe. Kai Grünitz, wcześniej szef działu rozwoju marki Volkswagen Samochody Dostawcze, zastąpi Ulbricha jako członek zarządu odpowiedzialny za rozwój techniczny. Inne zmiany dotyczą finansów – Patrik Andreas Mayer, obecnie dyrektor finansowy Grupy Volkswagen w Rosji, będzie odpowiadał za finanse marki Volkswagen Samochody Osobowe. Zastępuje Alexandra Seitza, który został mianowany prezesem Grupy Volkswagen w Ameryce Południowej. Tym samym przejmie obowiązki Pablo Di Si, który od 1 września 2022 roku pełni funkcję prezesa i dyrektora generalnego Volkswagen Group of America oraz dyrektora generalnego regionu Ameryki Północnej. Ulbrich, Grünitz, Mayer i Seitz obejmą swoje nowe stanowiska z dniem 1 października 2022 roku.
Poznań, 14 września 2022 r. – Spółka Volkswagen Group Polska została wybrana „Grupą Motoryzacyjną Roku” w plebiscycie „eMobility Media Awards”, zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Press-Service Monitoring Mediów. Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce podczas trwającego w Łodzi Kongresu Nowej Mobilności. Zwycięzcy wyłaniani są za pośrednictwem badania i analizy mediów przeprowadzanej przez Press-Service Monitoring Mediów, a także przez Kapitułę Konkursu.
Volkswagen podczas ID. Treffen w Locarno w Szwajcarii zaprezentował showcar ID.5 GTX „Xcite”. Samochód to dzieło praktykantów z trzech zakładów Volkswagena w Saksonii – w Zwickau, Dreźnie i Chemnitz. Przez rok 14 najlepszych początkujących specjalistów pracowało nad projektem, aby pod okiem fachowców wykazać się kreatywnością i odpowiedzialnością - od pierwszego projektu, poprzez adaptację nadwozia i lakieru, aż po odbiór techniczny. Oprócz zrównoważonego rozwoju, którego symbolem jest m.in. wegańska skóra we wnętrzu, główny nacisk w tegorocznym projekcie położono na mobilność w ujęciu holistycznym. ID.5 GTX „Xcite” ma już na pokładzie elektryczną deskorolkę, którą można wykorzystać na pokonanie ostatnich metrów do celu. To już ósmy projekt tego typu zrealizowany od 2014 roku.
Elektryczna niespodzianka podczas imprezy ID. Treffen w Locarno w Szwajcarii: Volkswagen zaprezentował koncept ID. XTREME, wyjątkowy prototyp elektrycznego auta terenowego, który wzbudził ogromne zainteresowanie entuzjastów motoryzacji, obecnych na imprezie. W pełni elektryczny koncept jest oparty na produkowanym seryjnie modelu ID.4 GTX z napędem na cztery koła i łączy zalety nowoczesnego SUV-a z poczuciem swobody, które dają samochody terenowe.
Poznań, 9 września 2022 r. Łukasz Czepiela, pilot akrobacyjny, uczestnik zawodów Red Bull Air Race i zdobywca mistrzostwa świata Red Bull Air Race w klasie Challenger, związany w przeszłości ze znaną lotniczą grupą akrobacyjną „Żelazny”, na kolejne zawody i pokazy podróżował będzie Volkswagenem Grand California. Ten największy z kamperów marki Volkswagen Samochody Dostawcze da Łukaszowi Czepieli pełną swobodę przemieszczania się z jednego lotniska na inne, możliwość przebywania i odpoczynku w bezpośredniej bliskości parku maszyn, a także zabrania ze sobą w daleką podróż wszystkiego, co jest niezbędne w pracy pilota akrobacyjnego.
Polacy dostrzegają, że rynek elektromobilności w naszym kraju się rozwija. Jednak w badaniu InsightOut Lab i marki Volkswagen, badani porównując Polskę z państwami naszego regionu są sceptyczni. Niestety, dane potwierdzają ich wątpliwości, choć sytuacja nie jest aż tak zła, jak sądzi spora część ankietowanych – wynika z badania Volkswagena i InsightOut Lab.